هیتنا: دقت عملکرد و تاثیر مثبت استفاده از فناوری های جدید در مسابقات والیبال به حدی بوده است که داوری عادلانه و پیروزی برخی تیم ها در مسابقات سطح بالا، مدیون آن هاست. از جمله، در بازی حساس ایران- برزیل در آخرین رویارویی این دو تیم، در مرحله اول رقابت های لیگ جهانی والیبال 2014 که در استادیوم آزادی برگزار شد. استفاده از ویدئو چک و برگشت امتیاز به تیم ایران، منجر به برد ست چهارم و کسب یک امتیاز طلایی از تیم اول جهان یعنی برزیل شد.

بر خلاف سپ بلاتر، رئیس فیفا که اعتقاد چندانی به استفاده از تکنولوژی در مسابقات فوتبال نداشته و حتی مخالفتی جدی با آن داشت، Jizhong Wei رئیس فدراسیون جهانی والیبال FIVB در یک مصاحبه خبری در سال 2012، از تمایل خود برای استفاده از فناوری های جدید در داوری مسابقات والیبال گفت. او بیان کرد که: "ما برای تضمین عدالت در مسابقات به شدت احساس مسئولیت می کنیم و از آن جا که نمی توان منکر خطای داوران در مسابقات شد، از دوربین های سیستم Challenge و تکنولوژی خط تور در مسابقات لیگ جهانی والیبال 2014مردان، استفاده خواهیم کرد تا به درستی، برخورد و تماس بدن بازیکنان با تور و یا موقعیت توپ در زمین والیبال و خط های آن به درستی تشخیص داده شود. در این سطح از مسابقات، سرعت توپ گاهی به بیش از km/h100 می رسد و به همین دلیل، احتمال بروز خطای انسانی داوران بیشتر می شود. امیدوارم که این تکنولوژی، به پیشرفت هرچه بیشتر والیبال کمک کند."

در Challenge System دوربین های تصویربرداری در اطراف زمین بازی والیبال نصب می شوند و از زمین بازی در زوایای خاصی فیلم برداری می کند. کاپیتان هر تیم می تواند در صورت اعتراض به امتیاز اعلام شده، تنها تا 5 ثانیه بعد از اعلام امتیاز، از داور تقاضای بازبینی صحنه را داشته باشد.

همچنین، در حین بازبینی این تصاویر توسط داور دوم، و قبل از اعلام تصمیم نهایی، تصاویر بر روی صفحه نمایش ورزشگاه هم بصورت زنده و برای تماشاچیان پخش می شود. دیگر قوانین استاندارد استفاده از این سیستم از این قرار است:

1- هر تیم، تنها دوبار در هر ست می تواند درخواست بازبینی صحنه را داشته باشد و اگر نتیجه بازبینی برخلاف نظر داور و به نفع تیم درخواست دهنده باشد، این تعداد دست نخورده باقی می ماند.

2- داور اول مسابقه می تواند به تعداد دفعات دلخواه، درصورت تردید در دادن امتیاز، درخواست ویدئو چک داشته باشد.

3- درخواست ویدئو چک فقط برای موارد زیر ممکن است:

تشخیص برخورد توپ به داخل زمین والیبال یا خارج از آن

برخورد توپ با آنتن

برخورد خطای بازیکن با آنتن یا تور والیبال

تماس پای بازیکن سرویس زن با خط زمین و یا تماس پای بازیکن حمله با خط میانی زمین، بعد از زدن آبشار، در حالی که توپ کاملا به بالای خط تور رسیده باشد

همچنین، قبل از امتیاز 4، ویدئو چک هیچ یک از تیم ها پذیرفته نخواهد شد.

سال گذشته و در مسابقات قهرمانی جهان، شرکت NTV، برای جذابیت هرچه بیشتر مسابقات برای تماشاچیان، دوربین های خاصی را بر روی سر داوران خط نگه دار انتهای زمین والیبال قرار داد تا تماشاچیان بتوانند برخورد توپ را از دید آن ها ببینند. هرچند از تصاویر این دوربین، در داوری مسابقات استفاده نخواهد شد، اما این کار هیجان دیدن بازی را، از زاویه نزدیک تر به زمین، خصوصا برای تماشاچیان جوان، دو چندان کرد. از جمله دیگر امکاناتی که شرکت های پخش مسابقات فراهم کرده اند، پخش کردن توییت های تماشاچیان مسابقات ژاپن در حین برگزاری مسابقه، بر روی صفحه نمایش ورزشگاه است.


در تکنولوژی دیگری که سیستم "Hawk-Eye" نام دارد، با استفاده از سیستم های کامپیوتری پیشرفته، حرکت توپ دنبال شده و مسیر حرکتی آن، به نمایش گذاشته می شود. این تکنولوژی که در بازی های کریکت و تنیس استفاده می شود، در لیگ جهانی والیبال 2012هم مورد استفاده قرار گرفت.


بد نیست درباره توپ استاندارد مسابقات جهانی والیبال هم بدانید که همگی، ساخت شرکت Mikasa و از نوع MVA200هستند. استفاده از بهترین فناوری ها در این توپ، محبوبیت جهانی خاصی برای آن همراه داشته است بطوریکه توپ رسمی تمام بازی های بین المللی FIVB، همین توپ است. حرکت این توپ که اولین و تنها توپ 8 تکه جهان است، بدلیل وجود برجستگی و فرورفتگی های خاص و دوبل بر روی سطح آن و استفاده از تکه های کمتر در ساخت، کنترل پذیری و پایداری بیشتری دارد و بعلاوه، با داشتن این بافت، به خوبی با دست بازیکنان جفت و جور می شود؛ چرا که اصطکاک لازم را با سطح پوست ایجاد می کنند. پوشش میکروفایبر سطح توپ، نرمی خاص و قابل مقایسه با توپ های چرمی قدیمی به آن می دهد و رنگ زرد آبی آن باعث می شود که به خوبی و با رویت پذیری بالا توسط بازیکنان، تشخیص داده شود.

 منبع:"ایران سامانه" 

منبع : فناوری بروز کوهبنان |نگاهی به تکنولوژی های مورد استفاده در لیگ جهانی والیبال 2014
برچسب ها : استفاده ,والیبال ,مسابقات ,جهانی ,زمین ,بازی ,جهانی والیبال ,زمین والیبال ,داشته باشد ,صفحه نمایش ,برای تماشاچیان ,صفحه نمایش ورزشگاه